4 Şubat 2011 Cuma

ÇOCUKLARA GÜNDE ÜÇ CEVİZÇOCUKLARA GÜNDE ÜÇ CEVİZ

Sağlık açısından çok faydalı olan cevizin beynimize benzeyen şekliyle beynimiz için çok faydalı olduğu ve omega-3 yağı açısından zengin olduğunu biliyordum , ama çocukların zekasına faydasını yeni öğrendim , yazıda hepsi açıklanmış.
Çocuklara her gün yedirin diyor da, geçim sıkıntısında olanları düşündüm, asgari ücretle ev geçindirmeye çocuk bakmaya uğraşanlar var, hayli pahalı olan cevizi nasıl alıp yedirecek insanlar.Alacağı ekmeği, pişireceği yemeği en ucuza getirmeyi düşünenler , yada işsiz olanlar , Allah yardım etsin herkese.
Yine de bilgi olsun diye yazmak istedim, en azından sınav zamanları yedirilebilir.

Prof. Dr. Yayar Akça, insan vücudunda gümüşü kullanan tek organın beyin olduğunu belirterek, ´´Bu açıdan gümüş içeren ceviz, özellikle çocukların zeka gelişiminde büyük rol oynuyor´´ dedi.

Üretiminin az olması nedeniyle yüksek fiyatının da etkisiyle ceviz tüketiminin az olduğuna dikkati çeken Akça, böylesine önemli bir ürünün ülkedeki çocukların önemli bölümü tarafından tüketilemediğini bildirdi.

Akça, cevizin insan sağlığı ve beslenmesinde çok önemli bir yer tuttuğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

´´Özellikle kış aylarında en önemli enerji kaynaklarından biri olan cevizin 100 gramından 700 kilokalori enerji elde edilebiliyor. Mineral, protein, vitamin ve yağ açısından oldukça zengin bir ürün. Halen üzerinde ciddi araştırmalar yapılıyor. Kolesterolü düşüren, tansiyonu düzenleyen, kalp ve damar sağlığı açısından büyük faydaları bulunan cevizin en önemli özelliği zekayı geliştirmesi. Beyin ve ceviz, şekil açısından olduğu kadar içerik olarak da çok benziyorlar. İnsan vücudunda gümüşü kullanan tek organ beyindir. Bu açıdan gümüş içeren ceviz, özellikle çocukların zeka gelişiminde büyük rol oynuyor.´´

–GÜMÜŞ BEYİNDEKİ BİLGİ ALIŞVERİŞ HIZINI ARTIRIYOR –

´´Cevizdeki gümüşün, beynin sağ ve sol tarafındaki bilgi alışverişinin hızını artırdığını´´ belirten Akça, ´´Fazla ceviz tüketenlerde zeka gelişiminin yüksek olduğu bir gerçek. Özellikle Türkiye´deki cevizler, gübreleme ve ilaçlama olmadığı için tamamen organik. Bu açıdan da Türkiye´de üretilen cevizlerin insana en küçük bir zararı yok´´ dedi.

Akça, cevizin çocukların beslenmesine mutlaka girmesi gereken çok önemli bir ürün olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

´´Sağlıklı ve zeki bir nesil için okullarda sadece süt değil çocukların ceviz, badem ve fındık tüketmesi de sağlanmalı. Her sabah, bir ilköğretim çocuğu masaya oturduğunda mutlaka 3 ceviz içi yemeli. Bu tüketim badem ve fındık gibi ürünlerle desteklenmelidir.´´

Yetişkinlerin ise günde 5 ceviz içi yemelerini öneren Akça, ´´Dünyanın en iyi kalpçileri mutfağa 5 ceviz girmesini öneriyor. Ceviz üretimini ve tüketimini artırmamız gerekiyor. Sağlıklı bir gelecek için cevize daha büyük önem vermeliyiz. Gelişmiş ülkeler, sabah kahvaltısında ceviz tüketiyor. Dondurmalarında bile ceviz kullanıyorlar´´ diye konuştu.

-bencede üretim çoğalırsa , önemi bilinirse belki fiatı ucuzlar.Ama bu politikalarla tarım ve hayvancılık özendirilmek değil yok edilmek isteniyor , gelsin ithal mallar , yiyecekler , taşsın yabancı ülkelere borçlar....


1 yorum:

BALLI LOKMAM dedi ki...

Merhaba cimcimede gördüm geldim sizide beklerim:)))